Soru Sor

Vazektomi Nasıl Yapılır?

vazektomi nasil yapilir

Vazektomi, bir doğum kontrol yöntemidir. Erkeklerde iki tarafta da bulunan meni kanallarının bağlanarak, boşalma sırasında sperm hücre çıkışı engellenir. Bu sayede sperm üretimi devam eder ancak sperm hücresi vücut dışına çıkamaz. Bu sayede gebelikten koruma sağlanır. Ancak vazektomi cinsel hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Vazektomi işlemi nasıl yapılmaktadır?

Vazektomi işlemi için testislerin içinde bulunduğu scrotuma lokal anestezi uygulanmaktadır. Bir süre bekledikten sonra ise iki taraftan da 1 cm kadar kesi açılır. Ardından meni kanalı bulunur ve bağlandıktan sonra kesilir. Uç kısımları ise ısı enerjisi ile yakılır. Vazektomi işlemi, hastanın isteğine göre belden aşağısının uyuşturulması ya da genel anestezi altında da uygulanabilir. Ancak lokal anestezi ile de uygulanabileceği unutulmamalıdır. İşlemin tamamlanmasından sonra hasta evine gidebilir.

Vazektomi yaptırdıktan hemen sonra korunma başlar mı?

Vazektomi işleminden sonra korumanın sağlanabilmesi için 3 ay geçmesi gerekmektedir. Şayet 3 ay sonra yapılan sperm tahlilinde sperm hücresi görülmesi, vazektomi koruyuculuğu başlamıştır. Bu aşamada ek koruma yöntemleri uygulanmamalıdır. Ancak 3 ay içerisinde sperm çıkışı söz konusu olabileceği için prezervatif gibi ek koruma yöntemlerine de başvurmak gerekmektedir.

Vazektominin başarı oranı nedir?

Vazektomi işleminden sonra sperm analizi yapıldığında şayet menide sperm hücresi yoksa, farklı korunma yöntemlerine gerek kalmadan gebelikten korunabilir. Ancak bu durumda cinsel hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanımı gerekmektedir.

Vazektomi ameliyatının dezavantajları nelerdir?

Vazektomi işlemi, ufak bir cerrahi müdahale ile uygulanmaktadır. Bu sebeple de cerrahiye bağlı sorunlar görülebilmektedir. Kesi bölgesinde %2 oranında kanama, enfeksiyon, scrotuma sperm kaçağı ve nadir olarak ağrı meydana gelebilir. Vazektomi prostat kanserine sebep olmamaktadır.

Vazektomi, erkeklerdeki meni kanallarının bağlanmasıdır. Kadınlarda bu işlem tüplerin bağlatılması ile aynıdır. Komplikasyonları ve işlemin uygulanması süresi kıyaslandığında ise tüplerin bağlatılma işleminden daha basit ve pratik bir işlemdir.

Vazektomi cinsel açıdan sorunlara yol açar mı?

Vazektomi, yalnızca fertiliteyi yani çocuk yapabilme yetisini sınırlandırır. Cinsel işlev sorunları vazektomi işleminden sonra meydana gelmez. Erkek, vazektomi işleminden önce cinsel hayatında nasılsa, vazektomiden sonra da aynı şekilde devam etmektedir. Ancak erkekte ereksiyon gibi problemler mevcut ise bu durum vazektomi ile ilgili değildir.

Benzer Yazılar