Soru Sor

Tüp Bebekte Transfer İşlemi

tüp bebekte transfer işlemi

Tüp bebekte transfer işlemi nedir?

Tüp bebekte transfer işlemi, kadınları genellikle strese sokmaktadır. Bu sebeple de tüp bebekte transfer işleminden sonra kadınlar yatağa hapsolma eğilimindedir. Gülmek, öksürmek, hapşırmak, tuvalete çıkmak ve yürümek embriyoları yok etmemektedir. Bu eylemler, embriyonun düşmesine yol açmaz.

Hastaların çoğu, embriyo transferi sonrasında yapabilecekleri ve yapamayacakları şeylerden oldukça endişe duyuyor. Yürümek, tuvalete çıkmak, öksürmek embriyoların düşmesine yol açmamaktadır. Bu sebeple de tüp bebekte transfer işleminden sonra bu eylemlerden korkmak doğru değildir.

Embriyo transferi ne zaman yapılır?

IVF’de en yaygın kullanılan tüp bebekte transfer ifadelerden biri “Üreme endokrinologu embriyoları hastanın rahmine yerleştirir” şeklindedir.  In vitro fertilizasyon sırasında, embriyo (lar) üç ila beş gün boyunca bir kültür kabında gelişir ve en sağlıklı embriyo (lar) aktarım için seçilir. Embriyoloji uzmanı embriyoları inkübatörden çıkarır ve video ekranında 1.000 kat büyütülmüş olarak hastaya gösterir.

Bir sonraki adım, serviksi biraz steril sıvı ile yıkamak için vajinal spekulumu kullanmaktır. Hasta baskı hisseder, ancak genellikle ağrı olmaz. İntrauterin inseminasyon (IUI) geçiren kadınlar için sansasyon çok benzer olmalıdır.

Aktarımın kendisi, çok ince bir yumuşak kateterin kadının serviksinde ultrasonografi kılavuzluğunda geçirildiği çok az rahatsızlık veren, oldukça basit bir prosedür olup, embriyo yerleştirme yerinde çok hassas olabilir – genellikle üstten 1-2 cm’dir. Uterus kavitesinin Serviks solüsyonla temizlendikten sonra serviksten uterus boşluğunun içine boş bir transfer kateteri yerleştirilir. Ardından embriyolog, embriyonları içeren kateteri laboratuardan birkaç adım uzakta tutmak için birkaç dakika bekler, böylece embriyoların maruz kalma zamanını en aza indirilir. Embriyoya sahip olduktan sonra kateteri embriyo (lar) ı ile halihazırda yerinde bulunan boş kateter yoluyla beslenir. Ultrason ekranında embriyonun hava boşluğunu ve sıvıyı izleyerek uterus boşluğuna nazikçe yerleştirilir. Embriyo (lar) ın yerleştirilmesinden sonra, embriyolog kateterin mikroskop altında kontrol edilene kadar bekler ki embriyo (lar) ın düzgün bir şekilde transfer edildiğinden emin olunsun.

Embriyo transferi sonrası gebelik belirtileri

Tüp bebekte transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Şayet gebelik mevcut ise bu aşamadan sonra gebelik belirtileri başlar.

Benzer Yazılar