Soru Sor

Tüp Bebek İlaçları Nelerdir?

tüp bebek ilaçları

Tüp bebek ilaçları, tüp bebek tedavisinde kullanılan ve yumurtlamayı uyarma amacıyla uygulanan medikal destek tedavisidir. İlaçsız tüp bebek tedavisi de mevcuttur ancak tüp bebek ilaçları, tüp bebek tedavisinde başarı oranının artmasını sağlar.

Tüp bebek ilaçları, vücudunuzdaki belli hormon seviyelerini artırarak, olgunlaşmaya ve her ay bir veya daha fazla yumurta bırakmaya yardımcı olur (yumurtlama). Nadiren veya düzensiz olarak yumurtlama durumlarında tüp bebek ilaçları bunu düzene sokmaya yardımcı olmaktadır.  Tüp bebek ilaçları, IVF gibi yardımcı konsept tedavilerin bir parçası olarak da gereklidir. Bazı fertilite ilaçları IVF tedavisinde kullanılır çünkü yumurtalıkların yumurtalarının gelişimi ve bırakılmasının kontrolü başarı şansınızı artırabilir.

Kadınlar için hangi tüp bebek ilaçları kullanılır?

Kadınlar için en yaygın olarak kullanılan tüp bebek ilaçları:

  • Klomifen sitrat
  • Metformin hidroklorür
  • Gonadotropinler
  • Dopamin agonistleri

Tüm bu tüp bebek ilaçları yumurtlamaya yardımcı olur, ancak hangi ilacın sizin için doğru olduğunu, yumurtlama ve gebe kalma konusunda zorluk çektiğinizin nedeni ve ilaçların IVF gibi yardımcı bir anlayış tedavisinin bir parçası olarak kullanılmasına bağlı olup olmamasına bağlı olacaktır.

Kromifen sitrat

Kromifen sitrat, beyninizdeki östrojen hormonunun etkisini bloke eder. Bu engelleme etkisi, vücudunuzu, ovülasyon için gerekli olan iki hormonun seviyesini dengelemek için hileler. Bu diğer iki hormon:

  • Follikül uyarıcı hormon (FSH)
  • Lütein edici hormon (LH)

FSH yumurtalıklarınızdaki yumurtaların olgunlaşmasına ve salınmaya hazır hale gelmesine neden olur. LH, yumurtalıklarınızdan bir veya daha fazla olgun yumurta bırakmasını tetikler. Yumurta veya yumurta daha sonra fallop tüplerinizden birine doğru ilerleyerek sperm ile döllenir. Genellikle klomifeni, döngününüzün başında beş gün boyunca altı aylığına kadar hap olarak kullanırsınız.

Metformin hidroklorür

Metformin hidroklorür, vücudu insülin hormonuna karşı daha hassas hale getiren bir ilaçtır. Diyabet için bir tedavi olarak lisanslıdır; Bununla birlikte, polikistik over sendromu (PCOS) olan kadınlarda ovulasyon problemlerinin tedavisinde de kullanılabilir.

Özellikle obez olan PCOS kadınları için yararlıdır, çünkü insülin düzeyleri ile ilgili problemleri olması daha olasıdır. Kendi başına kullanıldığında klomifenin etkilerine karşı dirençli olan kadınlar için klomifen ilavesiyle de yararlıdır.

Metformini birkaç dozda günlük alırsınız. Kanınızdaki dolaşımdaki insülin düzeylerini düşürerek çalışır. Bu da testosteron ve östrojen seviyeleri arasındaki dengeyi iyileştirebilir ve vücudun normal yumurtlamasına yardımcı olabilir.

Gonadotropinler

Lüitinize edici hormon (LH) ve follikül stimüle eden hormon (FSH) gonadoptrofin tipleridir. LH ve FSH, yumurta üretmek ve olgunlaşmak için yumurtalıklarınızı doğrudan uyarır. Gonadotropinler genelde PCOS’lu, diğer ilaçlara cevap vermeyen veya IVF uygulanan kadınlar için kullanılır.

10 gün ila 12 gün arasında LH ve FSH enjeksiyonları yapabilirsiniz. Enjeksiyonlar yumurtalıkların yumurta foliküllerini geliştirip olgunlaştırmaya başlamasını sağlar. Gonadotropin enjeksiyonlarını insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen başka bir hormon enjeksiyonu izleyecektir.

HCG yumurtalıklarınıza, geliştirdikleri yumurta (veya yumurta) olgunlaşmasını söyler. Olgun yumurta ya da yumurta ya vücudunuzun içinde serbest bırakılır ya da IVF kullanıyorsanız küçük bir prosedürle yumurtalıklarınızdan çıkarılır. LH, yumurta bırakmak için follikülü stimule eder. HCG, folikülün olgun bir yumurta bırakması için doğru durumda olmasını ve hamileliğin korunması için gerekli progesteronu üretmesini sağlar.

Dopamin agonistleri

Bromokriptin ve kabergolin, prolaktin adı verilen yüksek seviyedeki bir hormondan kaynaklanan bir hormonal dengesizliği düzeltmek için kullanılan dopamin agonistleridir. Yüksek prolaktin seviyeleri, yumurtalıklarınızın östrojen üretmesini ve her ay bir yumurta bırakmasını önleyebilir. Bu ilaçlar beyninizdeki dopamin reseptörlerini uyarır ve prolaktin salgılanmasını bastırır.

Vücudunuzda prolaktin hormonu çok fazla varsa bromokriptin veya kabergolin almaktan fayda görebilirsiniz. Çok fazla prolaktin hormonu östrojen düzeylerini düşürür. Bu da yumurtlamayla ilgili sorunlara neden olmakta ve hamile kalmayı zorlaştırmaktadır.

IVF sırasında kullanılan kabergolin, hamilelik şansınızı etkilemeden veya çoğul gebelik şansınızı arttırmadan over hiper uyarıcı sendrom (OHSS) riskini de azaltabilir.

  • Tüp bebek ilaçları ve riskleri
  • Tüp bebek ilaçlarının çoğu 40 yılı aşkın bir süredir güvenle ve başarıyla kullanılmıştır. Fakat diğer doğurganlık tedavileri gibi, bu ilaçlar çoğul gebelik riskini tetikleyebilir. Bu sebeple de düşük ve erken doğum da dahil olmak üzere komplikasyonlar riski artar. Klomifen alan kadınların yaklaşık yüzde 10’u katları (çoğunlukla ikizler), gonadotropin alan kadınların yaklaşık yüzde 30’u çoğul gebelik riski ile karşılaşabilir.
Benzer Yazılar