Soru Sor

Menopoz Döneminde Gebe Kalınabilir mi?

menopozda gebelik

Menopoza girme yaşı ülkemizde ortalama olarak 45 olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte 45-55 yaş arası menopoz görülebilmektedir. Ancak bu döneme bir anda girilmez. Menopoza girmeden önceki hazırlık sürecinde, adetler düzensizleşmiş, yumurtalık rezervleri oldukça azalmıştır. Bu süreçte kadın menopoza girdiğini düşünebilir ve cinsel ilişkide korunmadan bulunabilir. Bu durumda kadının gebe kalma riski mevcuttur. Menopoz dönemine kesin olarak girilmediği her durumda gebelik için risk mevcuttur.  İlerlemiş yaşlarda gebe kalmak, hem bebek hem de kadın için ciddi riskleri peşinden getirmektedir. Hamilelik sürecinde annede tansiyon yükselmesi, preeklampsi gibi tıbbi problemler, bebekte anomali (sakatlık) riskinde artış olabilmektedir.

Menopoz tedavisinde kullanılan ilaçlar hamilelikten korur mu?

Menopoz, çeşitli belirtilerle karakterize bir dönemdir. Bu dönemde hasta; sıcak basması, terleme, uyku problemleri ya da ruh hali değişimleri gibi farklılıklar yaşayabilir. Bu belirtilerin önlenmesi için de menopoz tedavisine başlanabilir. Bu tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar ise gebeliği engellememektedir. Bundan dolayı da mutlaka ek bir korumaya başvurulmalıdır.

40 ve 50 yaşlarında hamile kalma riski ne kadardır?

İleri yaşlarda kadınların gebe kalma şansı oldukça düşmektedir. Özellikle de menopoz sürecine yaklaşıldığında gebe kalma şansı oldukça azdır. Ancak kesin olarak menopoz teşhisi almamış her kadın için gebe kalma riski mevcuttur.

Erken menopozda gebe kalma riski var mıdır?

Bir kadının 12 ay boyunca adet görmemesi ve bu durumun altında başka bir sağlık sorununun olmaması durumunda menopoz teşhisi koyulmaktadır. Şayet kadının yumurtalık fonksiyonları azalmış ise ve 12 ay boyunca adet görememişse bundan sonra gebelik riski oldukça düşüktür. Fakat adetlerin arası çok uzunsa ve adetler düzensizse henüz menopoz sürecinden bahsedilemez. Bu sebeple de erken menopozda da olsa gebelik şansı bulunabilmektedir. Bu şansı belirleyen en önemli faktör ise, yumurtalık rezervleridir.

İleri yaşta hamile kalamamanın tek sebebi menopoz mu?

İleri yaşlarda gebe kalamamanın tek sebebi, menopoz değildir. Şayet kadında adet düzensizliği mevcutsa, hormonlarda kötüleşme (FSH  yüksekliği) söz konusu ise menopoz kısırlık nedeni olarak akla gelebilir. Fakat hormon değerleri normal ise, adetler düzensiz olsa bile kısırlık sebebi olarak menopoz akla gelmemelidir. Bu durumda diğer sağlık sebepleri de araştırılmalıdır.

İleri yaşta ve menopozda hamilelik için tüp bebek şansı nedir?

Kadının yaşı ilerlemesi ve menopoz döneminin yaklaşması sonucunda, yumurtalık kapasitesi ve kalitesi azalmaktadır. Bundan dolayı da kendiliğinden gebe kalma şansı da, tüp bebek tedavisi ile gebe kalma şansı da oldukça azdır.

Benzer Yazılar