Soru Sor

Laparoskopi Avantajları Nelerdir?

laparoskopi avantajları

Laparoskopi avantajları, kapalı yapılan cerrahi işlemlerin yanında çok daha avantajlıdır. Laparoskopik cerrahi, açık yapılan işlemlerden çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

Laparoskopi avantajları, aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

* Ameliyatların, derin kesiler yapılmadan ve açık yara olmadan yapılması
* Estetik açıdan hastanın karın bölgesinde herhangi bir dikiş ya da yara olmaması, iz kalmaması
* Dokuların enfeksiyona yakalanma oranının çok düşük olması
* Tedavi edici bir cerrahi yöntem olarak tercih edilmesi
* Cerrahi işlem kapalı alanda olduğu için doku hasarının en az seviyede olması
* Karın içi yapışıklıkların oluşmaması
* Barsak tıkanıkığı ya da dolanma sorunlarının hiç yaşanmaması
* Kan nakli konusunda çok azalma olması
* Cerrahi işlem sonrasında komplikasyon yaşanma riskinin neredeyse yok denecek kadar az olması
* Optik cihazla alınan 20 kat büyütülmüş canlı alt karın bölgesi görüntüleriyle çalışmanın verdiği rahatlığın olması, daha kesin çözümler üretilmesi
* Cerrahi müdahale sırasında gerekli olan kan ihtiyacının azalması

Laparoskopinin kolaylıkları nelerdir?

Laparoskopik cerrahi yöntemin en önemli avantajlarından biri de ameliyat sonrası hastanın olası ağrısının çok daha az olması ve daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duymasıdır. Laparoskopik cerrahi işlemde hastanın, hastanede kalış süresi de daha kısa olmaktadır. Hastanın normal yaşamına dönmesi çok daha kolay ve çok daha hızlı olur. Bu süre açık ameliyatlarda ise minimum 6-7 haftayı bulur. Aşırı kilolu hastalarda operasyon açık ameliyata göre daha kolay olmaktadır. Karın açılmadığı için iltihaplanma ve kesi yeri fıtığı görülme riski de oldukça azdır. Ayrıca çok kilolu olan hastalarda açık cerrahi ameliyat konusunuda ciddi sorunlar yaşanırken, laparoskopik bir cerrahi işlem ile bu sorunların hiçbiri yaşanmaz ve hasta da hiçbir şekilde hırpalanmaz. Hasta, operasyon sonrasını psikolojik olarak çok daha rahat atlatır.

Genel olarak bakıldığında, laparoskopik cerrahi işlem eskiden açık ameliyatla yapılabilen safra kesesi çıkarılmasında, kasıkta bulunan fıtıklarda, apandisit, mide fıtığı ve reflü ameliyatları gibi daha pek çok genel cerrahi operasyonlarında başarılı olarak sonuç vermektedir. Bu hastalıkların dışında ise ortopedik, ürolojik, kalp-damar cerrahisinde minimal invaziv teknikleri kullanılarak da çok fazla yararlanmak mümkündür.

Benzer Yazılar