Soru Sor

Hafta Hafta Gebelik: 8. Hafta

8. hafta gebelik

Bebeğiniz artık daha çok minyatür bir bebek gibi görünüyor. Hamileliğinizin sekizinci haftasında, bebeğinizin yüzü daha belirginleşiyor: göz kapakları oluştu, burnu çıkıntı yapmaya başladı ve üst dudağı şekilleniyor. Parmaklar ve ayak parmakları kollarından ve bacaklarından gelişmeye başladı. Kalbi, küçücük bedeninde hızla ve güçlü bir şekilde atıyor. Muhtemelen beliniz bu hafta büyümeye başlayabilir.  Mide bulantısı sürekli bir şikayet olabilir.

Bebeğiniz inanılmaz bir oranda büyüyor. Ancak bebeğin ne kadar büyük olduğunu tahmin etmek biraz zorlaştı. Büyüme günde yaklaşık bir milimetre hızla gerçekleşir, ancak mutlaka sadece yükseklikte değildir.

Hamileliğin 8. haftasında meydana gelen değişimler neler?

Bütün bu büyüme bebeğiniz için de heyecan vericidir. Kalbi dakikada yaklaşık 150 ila 170 kez inanılmaz bir hızla geçiyor – sizinkinin yaklaşık iki katı. Ve henüz hissetmiyorsanız da, küçük gövde ve ekstremite tomurcuklarını titreşirken şu anda spontan hareketler yapıyor. Amniyotik sıvı hacmi artmakta ve rahminiz büyüyen bebeğe uyum sağlamak için genişlemektedir. Bebeğiniz büyüyor ve bu hafta göz rengini almaya başlayacak!  Küçük embriyo, geçen haftaya göre çok fazla ilerleme kaydetti – günde 1 mm hızla büyüyor, şu anda bir omurilik, kemik ve bağırsak oluşmaya başladı.  Bebeğinizin çenesi hala göğsünüze sıkışmış halde ve bebeğinizin artık dudak, burun ve göz kapaklarının olduğu alanlar daha çok ortaya çıkmaya başladı. Bu hafta, retinaları pigmentlerini de geliştirmeye başlayacak.  Bütün bu büyüme inanılmaz ve bunlara ayak uydurabilmek için bebeğinizin kalbi dakikada 150-170 kez atıyor.

Hamileliğin sekizinci haftasında anne adayındaki değişimler

Kan hacminiz yaklaşık% 50 artar: Vücudunuzun çevresinde, özellikle rahminizde pompalanan kan, halen artıyor ve kalp atış hızı da biraz yükseliyor. Progesteron adı verilen bir hormon kalp dokularını ve kan damarlarını rahatlatarak bu işleme yardımcı olur – bu da kan basıncınızı düşürür. Bunun olumsuz yanı o kadar hoş değil. Sindirim sistemi de rahatladıkça kabız hissetmek çok normal. Bu artan kan hacmi, bu gebelik hormonlarıyla karıştırıldığında, aynı zamanda baş ağrılarına neden olabilir. Ağrı kesici almadan önce mutlaka bir uzmana başvurmak gerektiğini unutmayın.

Bebek büyüdükçe uterus büyümeye devam ediyor. 8 haftanın başlamasıyla birlikte uterus portakal boyutundadır. İlk gebeliklerin gösterilmesi daha uzun sürdüğünden, ilk kez anne olacak olanları hamileliği henüz belirti dahi vermemiş olabilir. Bu oldukça normaldir. Cilt değişiklikleri de 8. haftada başlamaya başlar. Sabah bulantıları biraz azalır, ancak vücut değişiklikleri bitmiştir. Akne ve sivilceler gebelikte sık görülür ve gebelik hormonlarına atfedilir. Annem hamilelik öncesinde sahip olduğu sağlıklı görünümlü cildi geri almak için bebek doğana kadar beklemek zorunda kalabilir. Fakat, bazı anneler ilk üç ayın sonuna kadar önemli bir değişiklik görecek kadar şanslı.

İlk prenatal randevu, hamilelikte bu hafta  veya daha erken gerçekleşmelidir. Her doktor ziyaretinde, hamile kadın, idrarı glikoz, kalp hızı ve tansiyon ölçümü için test etmesini bekleyebilir.

Sabah bulantıları:

Artan progesteron seviyeleri veya uterus kaslarının hızlı gerilmesi nedeniyle vücudunuzda dolaşan hCG ve östrojen seviyesinin artması veya sindirim sistemindeki kasların gevşemesi (sindirimi daha az etkili hale getirmesi) olabilir. Şimdilik, pozitif noktaya odaklanmaya çalışın: Sabah bulantıları normal bir hamileliğinizin bir işaretidir.

Benzer Yazılar