Soru Sor

Hafta Hafta Gebelik: 7. Hafta

7. hafta gebelik

Gebeliğinizin 7. Haftasında bebeğiniz yaklaşık olarak bir böğürtlen boyutundadır. Gebeliğin 6. Haftasına kıyasla bebeğiniz yaklaşık olarak 2 kat büyüdü!  7 haftalık hamile olmak bir dizi belirtiye neden olabilir. Bunlar en yaygın olanlardan birkaçı:

7. hafta gebelik belirtileri

Mide bulantısı:

Hamileliğin 7. haftasında mide bulantılarına yakalanma riski devam ediyor olabilir. İkinci trimesterde hormonların normalleştiğinde bulantılar azalacak. 7 haftalık ikiz gebeliği olan anneler bulantı ve kusma oranları yüksek olabilir.

Aşerme:

Belirli veya garip gıdalar yemek isteyebilir ya da çok sevdiğiniz gıdalardan uzak durmak isteyebilirsiniz.

Akne:

Sivilceler vücudun hormonal değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Sivilcelerle savaşan ürünleri kullanmadan önce, gebelik sırasında güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.

Ruh hali değişimleri:

Hormonal değişimler ruh halinde de oldukça etkilidir. Bu sebeple de sık sık ruh hali değişimleri meydana gelebilir.

Krampar veya lekelenme:

Hamileliğin erken dönemlerinde kramplar oldukça normaldir. Ayrıca, serviks hamile olduğunuza göre daha hassas olabilir, bu nedenle cinsel ilişki sonrası 7. haftada lekelenme olabilir. Bu iki gebelik semptomu endişe verici olabilir, ancak çoğu vakada ektopik hamilelik veya diğer düşük türlerinin bir işareti değildir.  Fazla kanamalar söz konusu ise bu aşamada mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe, muhtemelen yeni gebelik belirtileri yaşamaya başlarsınız, özetle bu haftaki gebelik belirtileri:

 • mide bulantısı
 • kusma
 • sık idrara çıkma
 • sürekli yorgunluk
 • hassas ve şişmiş göğüsler
 • Aşerme
 • hafif pelvik kramp
 • ara sıra lekelenme

Fazla tükürük:

Aşırı tükrük salgılaması ve tükürme ihtiyacı bu hafta yaşayabileceğiniz sinir bozucu belirtilerden biri. Bunun nedeninin tam olarak kimse bilinmese de, hormonlar veya mide ekşimesi muhtemelen şüphelilerdir. Sorunu daha da kötüleştirebilecek duman gibi tahriş edici maddeleri kullanmaktan kaçının. Şekersiz sakız çiğnemek ya da sert şekerlemeler emmeye çalışın. Bu aşırı tükürüğün yutulmasını kolaylaştırabilir. Bol miktarda su içmek de önemlidir.

Yorgunluk:

Yorgunluk birinci ve üçüncü trimesterde yaygındır. Daha erken yatmaya çalışın. Vücudunuz sıkı çalışıyor ve dinlenmek bu süreçte önemlidir. Enerjinizi artırmanın diğer bir yolu egzersiz yapmaktır. Hamile kalmadan önce egzersiz yapıyorsanız, genellikle ilk üç ayda bir az değişiklikle egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz.

Bu hafta bebeğiniz:

 • Bebeğinizin kalbi 60-100bpm’e kıyasla dakikada 160 vuruş atıyor
 • Bebeğiniz şimdi hareket etmeye başlıyor
 • Bebeğinizin elleri ve ayakları oluşmaya başlıyor ve ayak parmakları var
 • Başparmak emme bebeklerde en erken yedi haftadan itibaren tespit edildi
 • Bebeğinizin cildi kağıt gibi ince, neredeyse şeffaftır.

Bebeğinizin kolları ve bacakları gelişmeye başlıyor!

Bebeğinizin kolu ve bacak tomurcukları filizlenmeye başlar ve el, kol ve omuz segmentleri ile bacak, diz ve ayak segmentlerine bölünerek daha uzun (ve daha güçlü) büyümeye başlar . Ayrıca bu hafta bebeğinizin ağzı ve dili de oluşur. Böbrekler şimdi de var ve önemli atık yönetimi çalışmalarına başlamaya hazırlanıyorlar. Yakında bebeğiniz idrar üretmeye başlayacak.

Gebeliğin 7. Haftasında anne adayı:

Hamileliğin bu haftasında göğüslerde büyüme başladı. Bundan sorumlu olan faktörler ise: gebelik hormonları, östrojen ve progesteron. Göğüslerinizdeki yağ da artar ve bölgedeki kan akışınız artar. Areola (meme başının etrafındaki karanlık bölge) zaten daha koyu ve daha da büyüdü – gelecek aylar boyunca renklerinde büyümeye ve derinleştirmeye devam edecektir.

Benzer Yazılar