Soru Sor

Hafta Hafta Gebelik: 6. Hafta

6. hafta gebelik

Hamilelik hormonları (hCG) üretimi artarak bulantı ve yorgunluğa duyarlı hale gelmeye devam ediyor. Kan basıncınız gebe başlamadan önceki seviyenizden daha düşük, bu da başınızın öne eğikleşmesine ve baş dönmesine neden olabilir. Ekstra progesteron ve diğer hormonlar sizi yorgun, mide bulantısının yoğun olduğu bir dönem olabilir.

6. hafta gebelik belirtileri

 • Günün herhangi bir saatinde görülebilen sabah bulantısı veya mide bulantısı ve kusma
 • İştah değişikliği
 • yorgunluk
 • Abdominal Şişkinlik
 • Meme hassasiyeti ve şişmesi
 • Duygularda değiştirme

6 hafta hamileliğinizdeki hormonlarınız

Hamilelik boyunca, hamilelik belirtilerinin çoğuna katkıda bulunan bazı hormonlarda değişiklikler olacaktır. Aşağıda, bu aşamada başlıca katkıda bulunanların bazıları bulunmaktadır:

İnsan koryonik gonadotropin

Döllenmiş yumurtanın implantasyonundan sonra vücudunuz insan koryonik gonadotropini (hCG) salgılamaya başlar; HCG, gebeliği teşhis etmek için idrarda ve kanda ölçülür. HCG, östrojen ve progesteronun düzenlenmesinden sorumludur ve daha sık idrara çıkma ihtiyacına katkıda bulunur.

Progesteron

Progesteron başlangıçta yumurtalıklarda geçici bir yapı olan korpus luteum tarafından üretilir; seviyesi gebelik boyunca artar ve bebeğinizin doğumuna kadar bunu sürdürür. Erken gebelikte progesteron uterus kan akışını arttırmak, plasentayı oluşturmak ve endometriyumun büyümesini ve besin üretimini (rahim dokusu) uyandırmaktan sorumludur. Ayrıca, progesteron fetal gelişmede, erken doğum eylemini ve emzirmeyi önlemenin yanı sıra vücudunuzu emek için hazırlamak için pelvis duvarının güçlendirilmesinde hayati bir rol oynar. Progesteronun yanı sıra, plasenta hamilelik sırasında hayati hormonları salgılar:

İnsan plasental laktogen

İnsan plasental laktogeninin, bebeğin doğumunun ardından laktasyon için gerekli olan göğüs değişikliklerinde rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca embriyo büyümesi ve gelişiminde hayati önem taşıyan kandaki besin seviyelerini artırmada rol oynar.

Kortikotropin salan hormon

Kortikotropin salan hormon, yalnızca ne kadar süreyle hamile kalacağınızı belirlemekle kalmaz, aynı zamanda embriyo büyümesinden ve gelişiminden sorumludur. Daha sonra gebelikte hem kortikotropin salınım hormonu hem de kortizolün yükselmesi fetal organ gelişimini tamamlar ve anneye kortizol artışı sağlar.

Öneriler ve Yapılacaklar:

 • Gebelikte mide bulantısı anne ve bebek tarafından uygun hormonların üretildiğini, bebeğin büyüyüp geliştiğini gösterir.
 • Folik asit takviyesine başlanmalıdır.
 • 6 haftalık hamilelikte bebek bir bezelye boyutundadır.
 • Hamileliğinizin hâlâ erken dönemde olduğu için belirtiler yaşayamayabilirsiniz. Bu noktada, bazı kadınlar gebelik belirtisini yoğun olarak yaşarken, diğerleri neredeyse hiçbir şeyi hissetmez.
 • Yorgunluk en yaygın belirtilerden biridir.
 • Sık idrara çıkma söz konusu olabilir. Bunun sebebi ise hCG gebelik hormonu pelvik bölgede ekstra kan akışını yönlendiriyor olmasıdır. Tuvalete daha sık gidiyorsanız normaldir, ancak acı verici idrar deneyimi mevcut hemen doktorunuza bildirin. Bunlar idrar yolu enfeksiyonu belirtileri olup gebeliğin 6. haftasında başlama riski yüksektir.
 • Gaz ve şişkinlik. Progesteron gebelik hormonu bu karın sorunlarına neden olabilir. Kabızlıktan kaçınmak için bol bol su için ve lif bakımından zengin yiyecekler yiyin.
 • Ruh hali. Evet, hırçınlık ve duygusal aşırılıklar hormonlardan kaynaklanmaktadır. Yorgunluk ve kan şekeri dalgalanmaları da katkıda bulunabilir, bu nedenle fazladan dinlenme ve ruh halinizi kontrol altında tutmak için düzenli olarak sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar yiyin.
Benzer Yazılar