Soru Sor

Hafta Hafta Gebelik: 5. Hafta

gebelik 5. hafta

Beşinci gebelik haftası, annelerin hamile olduklarını öğrenmeleri için ortak bir zamandır. Çünkü şu ana kadar, adet döneminizi kaçırdığınızı fark ettiniz. Artı, 5 haftalık hamilelik, artmış hormon seviyeleri, hassas göğüsler, mide bulantısı ve yorgunluk gibi göz ardı etmenin zor olduğu belirtiler verebilir. Hamileliğin 5inci haftasında, bebek bir elma çekirdeği boyutundadır.

Gebeliğin 5. Haftasında belirtiler nelerdir?

Beşinci haftada hissettiğiniz gebelik belirtileri, vücudunuzun geçmesi gereken değişikliklerin başlangıcıdır. Birçok annenin ilk trimesterinin en zoru olduğu söylenir. Bu arada, kendinize iyi bakın ve bol dinlenin, doğru beslenme alışkanlıkları edinin ve kendinizi daha iyi hissettirmek için yollar bulmaya çalışın.

Mide bulantısı:

Erken gebelikte mide bulantısı, sadece sabah değil, günün her saatinde olabilir. Aslında, eğer 5 haftalık ikizler hamileliğinizdeyse, şiddetli sabah bulantısı geçirme olasılığınız daha yüksek olabilir. Küçük, sık yemek yemek mide bulantısını hafifletir.

Yorgunluk:

Gebeliğin beşinci haftasında anne adayı değişen hormonal denge sebebiyle sık sık yorulur. Bu sebeple de sık sık dinlenmek, uyku ihtiyacı doğduğunda uyumak gereklidir.

Sık idrara çıkma:

Hamileliğin erken haftalarında bile rahim büyümeye ve idrar torbasına baskı yapmaya başlar. Bu sebeple de sık sık idrar ihtiyacı ortaya çıkar.

Kramplar:

Yaklaşık 4 veya 5 hafta boyunca yaşanan kramp, embriyonun uterusunuzun içine yerleştiğinin bir işareti olabilir. Ya da uterusunuzun bağlarını genişlettiğini ve gerildiğini gösteren bir işaret olabilir. 5 hafta hamilelik döneminde ağır veya ağrılı kramp hissediyorsanız, doktorunuza danışın.

Lekelenme:

Gebeliğin beşinci haftasında lekelenmeler meydana gelebilir. Bu lekelenmeler  implantasyonun bir işareti olabilir. Serviks hamile olduğunuza göre daha hassas olduğundan,cinsel ilişki sonrası biraz da fark edebilirsiniz. Bu tamamen normaldir, ancak adet dönemi gibi kanama yaşanıyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. 5 haftalık hamile olan bazı anneler hiç semptom hissetmemektedir. Veya 5 hafta hamile kaldığınızda belirtiler ortaya çıkıp gidiyor gibi hissedilebilir.

Eğer kilonuz (BMI 18.5 altındaysa):

  • Önerilen toplam gebelik kilo kazancı 28 ila 40 arasındadır.
  • İkinci ve üçüncü trimesterde haftada bir yaklaşık 1 ila 1.3 kilo alabilirsiniz.

Ortalama kilodaysanız (BMI 18.5 – 24.9):

  • Önerilen toplam gebelik kilo kazancı 25 ila 35 arasındadır.
  • İkinci ve üçüncü trimesterde haftada bir kilo alınması sağlıklıdır.

Aşırı kiloluysanız (BMI 25 – 29.9):

  • Önerilen toplam gebelik kilo kazancı 15-25 kilodur.
  • İkinci ve üçüncü trimesterde, haftada bir 500 gram alınmalıdır.

Eğer obezseniz (BMI 30 ve üzeri):

  • Önerilen toplam gebelik kilo kazanımı 11 ila 20 kilo.
  • İkinci ve üçüncü trimesterde haftada yaklaşık 250-500 gram kazanmayı hedefleyin.
Benzer Yazılar