Soru Sor

Hafta Hafta Gebelik: 4. Hafta

4. hafta gebelik

Tebrik ederiz! Genellikle gebeliğin 4. Haftası, anne adaylarının gebe olduğunu öğrendiği haftadır. Çünkü bu dönemde adet gecikir ve hamilelik belirtileri hafif hafif ortaya çıkar. Ancak bazı anne adaylarında herhangi bir belirti olmayabilir ve gebelik fark edilmeyebilir. Hamileliğin 4. haftasında ilk aramanızın hamileliğinizi bir idrar veya kan testiyle onaylayacağı ilk doğum öncesi ziyaretinizi planlamak için doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Gebeliğin 4. Haftasında bebek ne kadar büyür?

Hamileliğin 4 haftasında bebek haşhaş tohumundan daha küçüktür, pratik olarak mikroskobiktir. Bebek şimdi bir blastosist, ufacık bir hücre küresi olarak bilinir ve önümüzdeki altı haftada gerçekleşecek olan tüm önemli gelişim için hazırlık yapmak için yeni evine (rahim) yerleşmekle meşguldür.

4. hafta gebelik belirtileri neler?

Şişkinlik:

Progesteron gebelik hormonu sayesinde biraz şişmiş olabilirsiniz. Rahat pantolonlar tercih edilmelidir.

Hafif kramplar:

Kramplar bebeğin uterus duvarına düzgün şekilde implante edildiğine dair bir işaret olabilir. Bununla birlikte, hamilelerde 4 haftalık şiddetli kramp veya ağrı kesinlikle hemen doktorunuza bildirmeniz gereken bir şeydir.

Lekelenme:

Hafif kanama, implantasyonun bir sonucu olarak 4. haftada da ortaya çıkabilir. Endişelenmeye gerek yoktur, bu tamamen normaldir.

Ruh hali değişimleri:

Davranışınız gittikçe değişen hormonlarınızdan ötürü karmakarışık oluyor. Gebelik ruh hali değişiklikleri ilk 12 hafta boyunca en zorlayıcıdır. Bundan sonra, hormonlar biraz düzelir.

Sabah bulantıları:

Uzmanlar, hamile kadınların yaklaşık yüzde 50 ila 90’ının sabah bulantılarını yaşadığını söylüyor (örn., Mide bulantısı ve bazen de kusma). Bulantılar genellikle dokuz haftanın en kötü noktasında bulunur ve daha sonra yavaş yavaş iyileşir, genellikle ikinci trimesterde tamamen kaybolur.

Yorgunluk:

En yaygın dört haftalık hamile semptomlarından biri, vücudunuzun bu ufacık hücrelerin bir hücrelerini embriyo haline getirmek için yoğun bir şekilde çalışması nedeniyle, tamamen bitkinliktir.

Hamileliğin 4. haftasında, hücrelerin topu embriyoya ve plasentaya bölünüyor. Bebeğin sinir borusu, omurga, beyin ve omurganın yapı taşı zaten oluşmuştur. Amniyotik kese ve sıvı, bebeğiniz için koruyucu yastık oluşturmaktadır. Ve 4 haftalık hamile bir ultrasonda, hepsi gebelik kesesi olarak adlandırılan küçük bir nokta gibi görünüyor.

Benzer Yazılar