Soru Sor

3 Maddede Evde Kısırlık Testi

evde kısırlık testi

Kısırlık testleri ile kısırlık şüphesi bir nebze de olsa açıklığa kavuşabilmektedir. Kısırlık sorununu araştırmak için üretilen kitler, Türkiye’de de mevcuttur. Bu testler genellikle erkek kısırlığını tespit etmek için üretilmiştir. Çünkü kadın kısırlığının birçok sebebi olabilmektedir. Ancak kadın kısırlıkları için kitler mevcuttur. Bu kitler yalnızca sınırlı bir alanın bilgisini vermektedir.

  • Kadınlarda kısırlık testi nasıl değerlendirilir?

Kadınlar için üretilen evde kısırlık testleri, idrardan değerlendirilen FSH hormonu seviyelerine bakılarak işlemektedir. FSH hormonu, doğurganlık potansiyelinin belirlenmesini önemli faktörlerden biridir. Evde uygulanabilen kısırlık testleri, FSH hormon oranını net bir şekilde belirlemeye yardımcı olmaz ancak bu konuyla ilgili fikir verebilir. İdrardaki mevcut FSH düzeyi hakkında tahmini bir sonuç almak mümkündür. Bu sebeple sonuçla beraber bir uzmana gitmek, tanı ve tedavi sürecini hızlandırmakta oldukça işe yarar.

  • Erkeklerde kısırlık testi nasıl değerlendirilir?

Erkekler için üretilen evde kısırlık testleri ise, menideki sperm sayısına göre tahmini bir sonuç elde edilmektedir. Eğer ki sperm hücre seviyesi belirli bir düzeyin altında çıkmış ise kısırlık söz konusu olabilir ve mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

  • Evde yapılan kısırlık testleri güvenli midir?

Evde uygulanabilen kısırlık testleri, kişilere yalnızca fikir vermektedir. Bu testler, kısırlık şüphesi olan kişilerin doktora başvurması için motive sağlayabilir. Kısırlık; FSH değerleri ve sperm analizi dışında birçok farklı sebep dolayısıyla meydana geliyor olabilir.

Çeşitli durumlarda FSH oranları ve sperm sayısı normal olsa dahi, kısırlık sorunu mevcut olabilir. Rahimle ilgili patolojiler ya da tüplerin tıkanık olup olmadığı evde yapılan kısırlık testleri ile tespit edilemez.

Erkek için üretilmiş olan kısırlık testleri de aynı mantıkta üretilmiştir. Bu testler kısırlığa sebep olabilecek tek bir faktör hakkında bilgi verir. Ancak iki cinste de kısırlığa sebep olabilecek birçok faktör bulunmaktadır.

Evde uygulanan kısırlık testleri de bu sebeple yetersiz kalmaktadır. Kısırlık şüphesi söz konusu ise mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve detaylı bir muayeneden geçilmelidir. Unutulmaması gereken evde uygulanabilen kısırlık testlerinin yalnızca tahmini bir sonuç verdiğidir. Özellikle de anne adayının yaşı çok ilerlemiş ise evde kısırlık testi yapmak zaman kaybına yol açabilir.

Benzer Yazılar